PROGRAM

Monday Sept 2

13.00 / 14.15

Registration

14.15 / 14.30

Welcome and Opening remarks                                                                             

14.30 / 15.30

Key note lecture - Erin Schuman: TBA

Discussion leader: Claudia Bagni

15.30 / 16.00

Coffee Break

Session 1: Synaptic development 

Discussion leader: Esther Stoeckli

16.00 / 16.30

Juan Burrone: TBA

16.30 / 17.00

Mike Fainzilber: The Importins of Behavior

17.00 17.30

Joris de Wit: Proteomic dissection of the cell-surface protein repetoire specifying mossy fiber synapse identity

17.30 / 18.00

2 Short talks

18.00 / 20.00

Reception and Poster session I

               20.30

Speakers Dinner


 Tuesday Sept 3

Session 2: Neuro-Glia Interaction    

Discussion leader: Paola Bezzi

09.00 / 09.30

Nathalie RouachExploring astroglial glutamine transfer with novel dye: where? when? how? and what for?  

 

09.30 / 10.00

Cagla Eroglu: How do Glia Sculpt Synaptic Circuits?                                              

10.00 / 10.30

Thora Karadottir: TBA

10.30 / 11.00

2 Short talks

11.00 / 11.30

Coffee Break

Session 3: Synaptic Function & Transmission 

Discussion leader: Ralf Schneggenburger  

11.30 / 12.00

Jeremy Henley: Mechanisms of cannabinoid receptor type 1 (CB1R) trafficking and axonally polarised surface expression

 

12.00 12.30

Vassiliki Nikoletopoulou: Cell type-specific requirements of autophagy for synaptic plasticity

 

12.30 / 13.00

Michael Kreutz: How local organelles serve synaptic function

 

13.00 / 13.30

2 Short talks

13.30 / 15.00

Lunch and Poster Session II

Session 4: Synaptic circuits and brain function      

Discussion leader: Andreas Luthi

15.00 / 15.30

Raffaella Tonini: Neuromodulated plasticity at excitatory synapses of the noradrenergic Locus Coeruleus

 

15.30 / 16.00

Tiago Branco: Synaptic control of escape decisions

16.00 / 16.30

Frederic Gambino: Sensory-driven LTP initiates adaptive behaviors during cortical remapping

 

16.30 / 17.00

2 Short talks

...

 

21.00 / ...

Party for all attendees at Le Lacustre 


 Wednesday Sept 4

Session 5: Synaptopathies    

Discussion leader: Alexandre Dayer

09.00 / 09.30           

Patrik Verstreken: Targeting Tau-induced presynaptic defects                                                                                                               

09.30 / 10.00

Helmut Kessels: Synaptic Plasticity through activation of AMPA-receptor subunit GluA3                       

10.00 / 10.30

Fabrizio Gardoni: Anti-GluA3 antibodies in frontotemporal dementia: effects on glutamate neurotransmission and synaptic failure

 

10.30 / 11.00

2 Short talks

11.00 11.30

Coffee Break

11.30 / 12.30

Key note lecture - Jeff Magee: Mechanisms of experience-dependent hippocampal representations 

 

Discussion leader: Thomas Nevian

12.30 / 14.00

Closing remarks and Lunch


LOCAL SUPPORT:

University of Lausanne, Department of Fundamental Neuroscience (DNF)

ORGANIZING SECRETARIAT:

IDEA-Z PROJECT IN PROGRESS

PH.: (+39) 02 9462227

C.so G. Matteotti, 48 - 20081 Abbiategrasso (MI) - Italy

 

SPONSORED BY:

NCCR (Synapsy)

Bruker

Inscopix

Boehringer Ingelheim Stiftung

Metronic

Roche